Novinarski rad predložen za državnu smotru Lidrano 2017.
Autor: JULIJANA LEVAK, 14. 2. 2017.

Nika Jaušovec, 8.b

U VRTLOGU REFORMI

„Kad će nam to trebati?“

Nikad nisam učila koji zakoni postoje u državi u kojoj živim

„Kad će nam to trebati?“

Najčešći odgovor koji dobijem na ovo pitanje je „…pa, danas, sutra, prekosutra!“

I to je u redu – dok nije postao jedini argument zašto moram napamet znati ovu ili onu definiciju, zašto moram pamtiti formule za površinu jednakokračnoga trokuta kojemu je stranica a duga ovoliko, a opseg onoliko.

Znam od čega se sastoje atomi, jezgra građena od protona i neutrona te elektroni koji se nalaze u ljuskama u elektronskom omotaču -- ali nikad nisam učila o ljudskim pravima! O svojim pravima!

Navodno ih je 30, znate li ih? Ja ne!

B na kvadrat plus/minus korijen iz 5ac – to učimo prije osnovne prve pomoći.

Kako prepoznati najsmrtonosnije mentalne poremećaje, kako kupiti kuću s hipotekom? Nije važno – jer Ohmov se zakon smatra važnijim.

Nikad nismo potrošili sat na razgovor o trenutnim političkim događajima ili o svjetskim problemima.

Ali bez brige, ljudi, jer mitohondrij je izvor stanične energije!

Kondomi, kontracepcija, odgovorno ponašanje ili kako odgojiti dijete jednom kad ga imaš? Hmmm… ne, vježbaj matematiku jer nećeš imati kalkulator stalno pri ruci!

Ni S od samoobrane, kako se nositi sa zlostavljanjem, kako prepoznati smrtonosne bolesti? Koji zakoni postoje?

Nikad nisam učila koji zakoni postoje!

Dajte da ponovim – NIKAD NISAM UČILA KOJI ZAKONI POSTOJE U DRŽAVI U KOJOJ ŽIVIM.

Čekajte, moram pročitati knjigu Voda dok se vode ratovi u zemljama Trećega svijeta.

Izabrali su heliocentrični prije političkoga sustava.

Kako bih s 18 trebala znati za koga da glasam?

Kako secirati ribu?

Kojom tehnikom udaram lopticu reketom?

Poljodjelstvo – ne može! Jer svim je učenicima suđeno da jednoga dana pohađaju vrsne fakultete.

Možda bi me netko trebao pitati za mišljenje. Ma, čovječe, trebam li uzeti stvar u svoje ruke? Šališ se! Ne. Ti se stvarno šališ. Misliš? Mislim. Ne, šalim se! NE ŠALIM SE!

Nakon osam godina školovanja sve se više osamostaljujem, i mogu zaključiti da školski sustav o životu izvan kvadratnih jednadžba i višestruko složenih rečenica ne zna mnogo više nego ja, zapravo, nema pojma!

Reforma školstva je zaustavljena. Zaustavljena je. Ti se šališ? Ne šalim se.

NE, ŠALIM SE!