Pismo biskupâ Zagrebačke metropolije roditeljima vjeroučenika o važnosti vjeronauka u školi
Autor: Nina Somođi, 5. 6. 2016.

Varaždinski biskup mons. Josip Mrzljak uputio je pismo svim župnicima u mjesnoj Crkvi u kojem ih potiče da roditeljima vjeroučenika pojasne važnost i značenje vjeronauka u školi.
Biskup Mrzljak ujedno poziva župnike da iskoriste i druge prilike u susretu s roditeljima i vjeroučiteljima, a i drugim učiteljima za pojašnjenje predmeta vjeronauka u školi, te pri kraju školske godine zahvaljuje svima na uloženom trudu oko odgoja i obrazovanja naših mladih sa željom da ih sve u toj važnoj zadaći prati Božji blagoslov.

Pismo možete pročitati pod OPŠIRNIJE.

Izvor: http://www.biskupija-varazdinska.hr/vijesti/pismo-biskupa-zagrebacke-metropolije-roditeljima-vjeroucenika-o-vaznosti-vjeronauka-u-skoli/16373

Pismo biskupa Zagrebačke crkvene pokrajine
roditeljima vjeroučenika

Dragi roditelji, braćo i sestre,

dok završava jedna školska godina, već se planira sljedeća te je u tom planiranju potrebno razmišljati o bitnim pretpostavkama koje se tiču školovanja i odgoja vaše djece. Zato vam se obraćamo ovim pismom, da bismo naglasili na što trebate pripaziti, osobito kao katolički vjernici.

U skladu s obvezama što ih predviđa školski sustav već je sada nužno donijeti i one odluke koje se odnose na pohađanje vjeronauka u školi, posebno ako vaše dijete iduće godine započinje osnovnoškolsko ili srednjoškolsko obrazovanje.

Naime, ako se vaše dijete upisuje u prvi razred osnovne ili srednje škole, važno je da zatražite i ispunite anketni list koji vam je škola dužna ponuditi pri upisu. U tome anketnom listu naznačite da želite da vaše dijete pohađa katolički školski vjeronauk. Školski je vjeronauk predmet koji je dan na izbor, a vašim izborom postaje obveznim predmetom. Time svome djetetu omogućujete da u okviru školskoga programa dublje upoznaje svoju vjeru i da se izgrađuje na vrijednostima kršćanskoga odgoja.

Ako ste anketu, u kojoj izražavate svoju odluku da vaše dijete pohađa školski vjeronauk, ispunili na početku prvoga razreda osnovne škole, anketu nije potrebno ispunjavati svake iduće godine. Ako se pak vaše dijete upisuje u prvi razred srednje škole, anketni list potpišite zajedno sa svojim djetetom.

Kao biskupi, dužni smo također reći da je vjeronauk u školi na području naših biskupija jedan od uvjeta za primanje sakramenata svete pričesti i svete potvrde. Tu napomenu smatramo važnom, budući da su školski vjeronauk i župna kateheza usklađeni tako da na različite načine pripremaju djecu za život u Crkvi i u društvenoj zajednici. Ako biste iz nekoga razloga ispisali svoje dijete iz školskoga vjeronauka, svakako biste time njemu nanijeli duhovnu štetu. Naglašavamo to i radi izbjegavanja kasnijih poteškoća ili nesporazuma koji se mogu susresti prigodom neposrednoga pripremanja za slavljenje sakramenata u župi.

Dragi roditelji, ističući i cijeneći vaše napore i odgovornost za odgoj i obrazovanje vlastite djece, želimo očitovati svoju blizinu vašim nastojanjima, prateći ih brigom za kršćanski odgoj koji se ostvaruje ponajprije u obitelji, ali jednako tako i u župnoj zajednici, kao i u školskim ustanovama.

Vaša je uloga nezamjenjiva i vaše je pravo da sudjelujete u izboru odgojno-obrazovnih sadržaja za svoje dijete neotuđivo, premda smo svjedoci da postoje pokušaji da se to roditeljsko pravo ospori i da netko drugi odlučuje o tome kako će se poučavati i odgajati vašu djecu.

Dobro nam je poznato da je vjerski odgoj važna sastavnica unutar cjelovitog odgoja i obrazovanja, jer on ne samo da daje potrebno znanje o vjerskim sadržajima, nego i odgaja za one vrijednosti koje izgrađuju djecu i mlade u moralno-duhovnoj dimenziji njihova života. To je moguće steći upravo sudjelovanjem u vjeronaučnoj nastavi.

Školski vjeronauk, kako u osnovnoj tako i u srednjoj školi, nije tek povijest religija niti opća religijska kultura, nego upoznavanje katoličke vjere. Učenici u školskome vjeronauku imaju mogućnost upoznati sadržaj i značenje katoličke vjere za svoj osobni život, ali i uvidjeti doprinos kršćanstva u razumijevanju smisla ljudskoga života, u suočavanju sa suvremenim pitanjima hrvatske povijesti, kulture i nacionalnog identiteta. Učenici se u školskome vjeronauku upoznavaju i s drugim religijama i kulturama, odgajajući se za međusobno razumijevanje, poštivanje i dijalog.

Cijenjeni roditelji, premda ćete naići na razne prigovore, na pritisak pojedinih medija koji stvaraju negativnu sliku o vjeronauku u školi, molimo vas da ne zanemarite roditeljski poziv koji vam je Bog povjerio.

U suradničkoj odgovornosti želimo i dalje poboljšavati vjeronauk u školi, nošeni Radosnom viješću Isusa Krista.

Odajući vam priznanje za sve što činite za dobro svoje djece, a posebno za njihov vjerski odgoj, srdačno vas u Gospodinu pozdravljamo i zazivamo na vas i vašu obitelj Božji blagoslov.

Vaši biskupi:
                        kardinal Josip Bozanić, nadbiskup i metropolit zagrebački, v.r.
                        mons. Josip Mrzljak, biskup varaždinski, v.r.
                        mons. Vlado Košić, biskup sisački, v.r.
                        mons. Nikola Kekić, biskup Križevačke eparhije, v.r.
                        mons. Vjekoslav Huzjak, biskup bjelovarsko-križevački, v.r.
                        mons. Valentin Pozaić, pomoćni biskup zagrebački, v.r.
                        mons. Ivan Šaško, pomoćni biskup zagrebački, v.r.
                        mons. Mijo Gorski, pomoćni biskup zagrebački, v.r.

Na spomendan bl. Ivana Merza, 10. svibnja 2016. godine