« Svibanj 2024 »

Lektira "Bijeli klaun"- 7.razred
Autor: DRAGICA PONGRAC, 21. 2. 2011.

CRNO-BIJELI SVIJET KROZ RUŽIČASTE NAOČALE

Tko je Damir Miloš? Kako je nastao njegov roman Bijeli klaun? Zašto bijeli štap povezujemo s njegovim djelom i glavnim likom? Kako doživljavamo Bijelog klauna kao likovnjaci, a kako on izgleda u slikopriči?

Sve su to marljivo i vrijedno otkrivali bibliografi, istraživači, likovnjaci, slikopričalice 7.c i a razreda  te  pismoznalka Paula na satu lektire Bijeli klaun sa svojom učiteljicom Tinom Novoselc i knjižničarkom Dragicom Pongrac u ovogodišnjem Mjesecu knjige zabavljajući se pritom uz mnoštvo igara poput oči u oči, pokaži kako se osjećaš, igra boja...

Dragi Bijeli klaune!

Znam da živiš s roditeljima u cirukuskom šatoru i da putuješ kroz puno zemalja, ali znam da ti puno poteškoća zadaje likovni u školi jer ne poznaješ boje. No, u tome ti mnogo pomaže tvoj prijatelj starac koji ima slični problem kao i ti, samo što je on slijep. On te uči raspoznavati boje, pričajući ti zanimljive i poučne priče, te kako postavljati dobra pitanja,npr. Koje si ti boje? Ili Zašto je pravi klaun tužan klaun?. To me veseli. I ja bih željela imati tako mudrog prijatelja samo da ima zdrave oči jer sa zdravim očima možeš puno toga novoga vidjeti i što se događa u svijetu i možeš donositi zaključke prema ljepotama koje vidiš.

Sviđa mi se što si zaljubljen u kćer strogog krotitelja tigrova, a žao mi je što je tvoju princezu ozlijedio tigar pa je ona završila u bolnici. Upravo na njenom licu prvi put si vidio crvenu boju kad se ona zacrvenila.

Rastužio me kad si prvi put nastupao jer si se rasplakao, a publika ti se smijala i rugala. Jedino su te tvoja prijateljica, roditelji i starac razumjeli i znali kako se osjećaš.

Nisam očekivala da ćeš otići iz cirkusa jer nisam mogla pretpostaviti kako ćeš se snaći u novoj sredini. Na kraju si nacrtao plavu suzu na obrazu koja je predstavljala puno dirljivih osjećaja i podsjećala te na starca.

Tvoja prijateljica Paula,

učenica 7.a razreda