Smarter... Greener... Safer...

Smarter... Greener... Safer... je dvogodišnji projekt iz Erasmus+ KA219 programa sa ciljem razvoja suradnje i razmjene primjera dobre prakse, razvoja inovativnosti i kreativnosti u obrazovanju.

Projektni ciljevi i zadaci: razvoj ekološke svijesti i poduzetničkih vještina, razvoj digitalnih kompetencija, interkulturalnosti i cjeloživotnog učenja učenika, učitelja, lokalne i međunarodne zajednice.

Nositelj projekta je I Spoleczna Szkola Podstawowa im. Unii Europejskiej w Zamosciu, Zamosc, Poland, a partneri u projektu su: I. osnovna škola Čakovec, Croatia; Istituto Comprensivo Madonna della Camera, Monteperano, Italy; Emäkosken koulu, Nokia, Finland; Agrupamento de Escolas de Vila Nova de Paiva, Vila Nova de Paiva, Portugal.

mrežna stranica projekta

Smarter... Greener... Safer... prvi transnacionalni sastanak u Zamoscu
Autor: Ivana Ružić, 6. 10. 2017.

Od 1. do 4. listopada 2017. godine u slikovitom gradu Zamoscu u Poljskoj, održan je prvi transnacionalni sastanak partnera u projektu Smarter… Greener… Safer… koji je dio programa Europske komisije za razmjenu primjera dobre prakse, razvoj suradnje i kreativnosti između škola, Erasmus+ KA219. Na sastanku su aktivno sudjelovale i dvije predstavnice iz Hrvatske Jasminka Štefić i Ivana Ružić, koordinatorica projekta u I. osnovnoj školi Čakovec.

Smarter… Greener… Safer… je dvogodišnji projekt u kojem sudjeluju škole iz Poljske, Italije, Portugala, Finske i I. osnovna škola Čakovec. Aktivnosti u projektu osmišljene su na način da učitelji i učenici iz svih partnerskih škola zajednički razvijaju vlastitu ekološku pismenost, poduzetničke i digitalne vještine,  vještine prezentacije i izražavanja na engleskom jeziku, razvijaju samopouzdanje, suradnju, kreativnost i inovativnost.

Prvi transnacionalni sastanak održan je sa ciljem dogovaranja i planiranja svih projektnih aktivnosti kako bi se ostvarili unaprijed planirani ciljevi i rezultati te mobilnosti učenika u sve partnerske škole. Tijekom mobilnosti, učenici i učitelji imati će priliku upoznati obrazovni sustav i načine rada u partnerskim školama, upoznati načine života svoj vršnjaka, kulturu, tradiciju, povijest i posebnosti regija u kojima se nalaze škole. Dvadesetak učenika i učitelja iz I. osnovne škole Čakovec u slijedeće dvije godine otputovati će u Italiju, Finsku, Portugal i Poljsku, a u svibnju 2019. godine će ugostiti svoje partnere u Čakovcu.

Na sastanku u Zamoscu svi sudionici su upoznali partnersku školu, grad i regiju Zamosc, organiziran je prijem kod gradonačelnika te je održan niz projektnih sastanaka i radionica kroz koje su sudionici naučili načine međupredmetnog učenja i poučavanja koje će primjenjivati u daljnjim aktivnostima. Svatko od sudionika predstavio je i svoju školu tako su predstavnice I. osnovne škole Čakovec predstavile našu školu, grad i regiju, predstavile i podijelile radove naših učenika.